Gwiazdy lekkoatletyki rozbłysną w Bydgoszczy - pisze Maciej Łopatto

Do tej pory Mistrzostwa U’23 były rozgrywane w Polsce tylko raz - w 2003 roku w Bydgoszczy. Latem odbędą się po raz drugi – także u nas. Jesteśmy więc jedynym w historii miastem, w którym zawody tej rangi będą gościły po raz drugi


pisze Maciej Łopatto*


Ewa Swoboda została w Bydgoszczy wicemistrzynią świata w biegu na 100 metrów. Fot. Tomasz Kasjaniuk

Wielkie nadzieje polskiej lekkiej atletyki: Konrad Bukowiecki, Maria Andrejczyk, Ewa Swoboda czy Sofia Ennaoui - już latem zobaczymy je w Bydgoszczy. Od 13 do 16 lipca na Stadionie Zawiszy odbędą się wyjątkowe Mistrzostwa Europy do lat 23.

Mistrzostwa Europy do lat 23 w lekkiej atletyce to międzynarodowe zawody lekkoatletyczne rangi mistrzowskiej dla zawodników od 20 do 22 lat (kategoria U23), rozgrywane w cyklu dwuletnim pod egidą European Athletics od 1997 roku.

Do tej pory Mistrzostwa U’23 były rozgrywane w Polsce jeden raz - w 2003 roku w Bydgoszczy. Latem odbędą się po raz drugi – także u nas. Jesteśmy więc jedynym w historii miastem, w którym zawody tej rangi będą gościły po raz drugi. Reprezentacja Polski występuje w czempionacie Starego Kontynentu dla zawodników do lat 23 od jego pierwszej edycji.
Złotymi medalami tej imprezy mogą pochwalić się takie polskie gwiazdy lekkiej atletyki jak m.in. Lidia Chojecka (1999), Monika Pyrek (2001), Kamila Skolimowska i Marek Plawgo (2003), Marcin Lewandowski (2007), Adam Kszczot (2009 i 2011) oraz Paweł Fajdek i Paweł Wojciechowski (2011). Podczas odbywającej się w 2003 roku edycji w Bydgoszczy na stadionie rywalizowali m.in. Mo Farah (GBR), Blanka Vlasic (CRO), Yelena Isinbayeva (RUS) czy Carolina Kluft (SWE).

W ciągu 14-letniej historii mistrzostw Europy do lat 23 Polacy zdobyli w sumie 87 medali – 32 złotych, 23 srebrnych i 32 brązowych. W latach 1997–2011 reprezentanci Polski wystartowali w 208 finałach oraz zdobyli 978,5 punktów w klasyfikacji punktowej wszechczasów.
Protoplastą mistrzostw był rozegrany w 1992 oraz 1994 roku młodzieżowy puchar Europy. Pierwsze mistrzostwa Europy młodzieżowców odbyły się w lipcu 1997 w Turku (FIN).


Żeńska sztafeta: Karolina Łozowska, Natalia Kaczmarek, Katarzyna Martyna, Natalia Węglarz podczas startu w IAAF MŚ do lat 20, Bydgoszcz 2016. Fot. Tomasz Kasjaniuk.
Mistrzostwa Europy do lat 23 w Lekkiej Atletyce to zawody, na których rozbłyskują gwiazdy. Nie ma wątpliwości, że rozbłysną i tym razem. Spotkacie na stadionie „starych znajomych”. Ewa Swoboda i Konrad Bukowiecki dali kibicom mnóstwo emocji w zeszłym roku, kiedy na stadionie przy ulicy Gdańskiej zdobywali medale IAAF Mistrzostw Świata do lat 20. Ewa została wicemistrzynią globu a Konrad mistrzem i to bijąc przy okazji rekord świata. To doskonale już rozpoznawalni sportowcy.

Podobnie jak ich nieco starsze koleżanki Maria Andrejczyk i Sofia Ennoui. Marię pamiętamy z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, kiedy to przegrała brązowy medal o…2 cm. W plebiscycie „Przeglądu Sportowego” ta oszczepniczka została wybrana odkryciem roku. Sofia to niezwykle utalentowana biegaczka, która słynie z piorunującego finiszu zza pleców rywalek. Zimą została pierwszą Polką – mistrzynią Europy do lat 23 w biegach przełajowych. To oczywiście nie wszystkie medalowe nadzieje biało-czerwonych bo na medal ma z pewnością szansę także na przykład Klaudia Maruszewska. Druga oszczepniczka w tym utalentowanym gronie, która w lipcu 2016 roku na Zawiszy zaskoczyła wszystkich złotym medalem MŚ U20.

Bądź uczestnikiem tych emocjonujących wydarzeń! Więcej o zawodach dowiesz się ze strony http://www.bydgoszcz2017.pl/index.php/pl/ oraz facebooka https://www.facebook.com/bydgoszcz2017/ 

*

Gwiazdy lekkoatletyki rozbłysną w Bydgoszczy - pisze Maciej Łopatto Gwiazdy lekkoatletyki rozbłysną w Bydgoszczy - pisze Maciej Łopatto Reviewed by KochamBydgoszcz on 23 lutego Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.