Bydgoszcz gospodarcza - pisze Edyta Wiwatowska

Jak wygląda obraz współczesnej gospodarki Bydgoszczy? Czy dominującą branżą jest wciąż przemysł, czy kiełkują, a nawet rozkwitają nowoczesne technologie? Czy Bydgoszcz oferuje atrakcyjne miejsca pracy?

- pisze Edyta Wiwatowska*


Na co dzień stykam się z reprezentantami lokalnego i regionalnego biznesu. Są wśród nich przedstawiciele zarówno sektora MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw, start-upy, i podmioty z długoletnią tradycją. Z dumą obserwuję ich rozwój, dążenie do wzmocnienia pozycji rynkowej, doskonalenie wytwarzanych produktów i oferowanych usług, innowacje, wejścia na nowe rynki, ale też coraz większą dbałość o pracowników.

Przemysłowe korzenie Bydgoszczy

Gospodarka miasta jest mocno zdywersyfikowana. To pozwala na elastyczne dostosowywanie do zmiennych warunków makro i mikro ekonomicznych, daje też miastu stabilne podstawy, uniezależniając jego koniunkturę od jednej branży. Niemniej przemysłowe korzenie Bydgoszczy sprawiają, iż nadal prawie 50% miejsc pracy oferuje przemysł. Ten sektor to przede wszystkim silna gałąź elektromaszynowa, środków transportu, narzędziowa i przetwórstwa tworzyw sztucznych, chemiczna, elektroniczna, spożywcza.

Wielu przedsiębiorców budując konsekwentnie swoją pozycję konkurencyjną stało się liderami w swoich dziedzinach. W pierwszej chwili przychodzi nam na myśl bydgoska PESA, która jest jednocześnie największym pracodawcą i z pewnością największym kooperantem dla ponad 500 innych podmiotów gospodarczych w naszym województwie i ponad 900 w skali kraju. Dostarczając pojazdy szynowe na rynki europejskie i światowe z powodzeniem rywalizuje z innymi głównymi graczami w branży.

Sukcesy bydgoskich firm
Bydgoszczanie mają jednak więcej powodów do dumy. Nie sposób wymienić wszystkich znakomicie spozycjonowanych, dobrze zarządzanych i osiągających sukcesy w swoich branżach przedsiębiorców. Nie zawsze dokonania poszczególnych podmiotów są rozpoznawalne dla każdego bydgoszczanina. Wiąże się to często ze specyfiką działania, czy produkcją na zlecenie, pod inną marką. Często też sami przedsiębiorcy nie mogą lub zwyczajnie nie mają czasu, aby chwalić się produkcją dla największych światowych graczy. Warto jednak wspomnieć, iż działające w Bydgoszczy i okolicach przedsiębiorstwa z branży narzędziowej, przetwórstwa tworzyw sztucznych i chemicznej, wytwarzają wyroby na zlecenie IKEA, artykuły gospodarstwa domowego, części do niemalże wszystkich marek samochodów, m.in. BMW, AUDI, VOLKSWAGEN, OPEL, opakowania dla KFC, czy McDonald’s, popularne kosmetyki, jak np. Dove, Timotei.

To bydgoskie firmy z powodzeniem wprowadzają do polskich i zagranicznych sieci sprzedaży produkty spożywcze – słodycze, wyroby z mięsa i ryb. Dzięki kooperacji z globalnymi brandami, bydgoscy przedsiębiorcy stanowią prawie 1/4 eksporterów w województwie kujawsko-pomorskim.
Lokalni przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego także należą do liderów. Takie podmioty jak: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2, BELMA czy TEL-DAT, tworzą wiele nowatorskich rozwiązań. To właśnie bydgoskie WZL zostały wybrane, w ramach offset-u, do serwisu polskich samolotów F-16, a firma TEL-DAT podpisała kontrakt z amerykańską firmą Raytheon na dostawę podzespołów do rakiet PATRIOT.
Silną gałęzią bydgoskiego przemysłu jest także branża telekomunikacyjna, elektroniczna i elektrotechniczna. Na bazie dawnej „TELFY” i „Eltry” dzisiaj w Bydgoszczy funkcjonują, m.in. Nokia, która przejęła Alcatel-Lucent i z powodzeniem z grodu nad Brdą zarządza sieciami w USA, a także Tyco Electronics, który jest częścią światowej grupy TE Connectivity i specjalizuje się w produkcji złącz i systemów kablowych dla takich marek, jak: SAMSUNG, ERICSSON.

 

Nowoczesne usługi dla biznesu
Bydgoszcz to także ważny ośrodek nowoczesnych usług dla biznesu, takich jak: IT, rozliczeniowo – księgowe i call i contact centre. Lokalną specjalizacją w tej branży jest IT oferujące ok 80 % miejsc pracy w tym sektorze. Spektakularny wzrost zatrudnienia w całej branży z ok. 1230 osób w roku 2010 do 9000 w roku 2016, został dostrzeżony zarówno przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. (aktualnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. ), jak i związek ABSL ( Związek Liderów Sektora Usług dla Biznesu), którzy wysoko pozycjonują Bydgoszcz wśród pozostałych miast w Polsce. Reprezentantami tej branży są duzi pracodawcy jak ATOS, czy IQor, ale także wiele mniejszych firm zarówno z  kapitałem polskim, jak i zagranicznym, w tym pozyskani w ostatnim czasie do miasta: MOBICA, SDL, CYBERCOM. Pod potrzeby tej branży dynamicznie powiększa się zasób powierzchni biurowych, zarówno w Biznes Parku na ul. Kraszewskiego, jak i Optimum Park przy ul. Fordońskiej, ScanPark Biznes Centre przy ul. Towarowej oraz nowo budowanych obiektów w ramach Arkada Business Park przy ul. Fordońskiej i K3 Immobile przy Placu Kościeleckich. W rękach inwestorów pozostają także „ważne” pozwolenia na budowę w kilku innych lokalizacjach.

Komunikacja przede wszystkim
 
Położenie Bydgoszczy w centralnej Polsce, na przecięciu kluczowych szklaków komunikacyjnych, zapewnia doskonałe skomunikowanie z portami morskimi w Gdańsku i Gdyni oraz dużymi ośrodkami gospodarczymi, jak Berlin, czy Wrocław. Dodatkowo realizowana droga ekspresowa S-5 oraz zapowiedź modernizacji trasy S-10, także do kategorii drogi ekspresowej sprawia, że miasto staje się ważnym ośrodkiem logistyczno – magazynowym. Tylko w ostatnim czasie nagłaśniane były inwestycje obsługiwane przez naszą agencję – Panattoni Park Bydgoszcz oraz Waimea Park Bydgoszcz oraz nowe centra dystrybucyjne sieci Carrefour i Kaufland. Na początku roku 2015 dostępnych w mieście było ok. 176 tysięcy m2 magazynów, na chwilę obecną to ponad 340 tysięcy, a w planach jest kolejnych 70 tysięcy. Co ważne w ramach nowoczesnych parków powstają nie tylko powierzchnie BTS „szyte na miarę” dla dużych graczy, ale także powierzchnie typu SBU „small business units”, od 650 m2 dla małych przedsiębiorców produkcyjnych, którzy nie są zainteresowani budową własnych obiektów.

O dobrej koniunkturze w sferze inwestycji świadczą statystyki Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz specjalnej strefy ekonomicznej, którą opiekuje się nasza agencja, a także inwestycje w pozostałych rejonach miasta. Wiele podmiotów wchodzi w nowe dziedziny biznesu, dywersyfikuje swoją dotychczasową działalność. Mamy przykłady przedsiębiorców zajmujących się odnawialnymi źródłami energii, rozwiązaniami z dziedziny Smart-city, czy eksploracją kosmosu.


Prężnie rozwijająca się gospodarka tworzy w ostatnim czasie wiele atrakcyjnych miejsc pracy, czego dowodzą zarówno statystyki Powiatowego Urzędu Pracy, firm HR, targi pracy OFFerty z rekordową w roku 2016 liczbą wystawców, ale też wspólne z przedsiębiorcami inicjatywy, wpisujące się w cykl „Bydgoszcz szuka talentów”, czy „Sobota z pracodawcą”, które zamierzamy kontynuować także w tym roku. Coraz większa liczba przedsiębiorców tworzy też korzystne warunki do pracy, zapewnia system zachęt, elastyczne godziny pracy, atrakcyjne wynagrodzenia, możliwość podnoszenia kwalifikacji.

Ten krótki rys lokalnej gospodarki zapewne pozostawi niedosyt u znawców tematu. Mam pełną świadomość, iż można jeszcze długo opisywać poszczególne dziedziny i ich przedstawicieli. Wierzę jednak, iż lektura tego tekstu zachęci szczególnie ludzi młodych do podejmowania i kontunuowania nauki, zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności, a w przyszłości satysfakcjonującego zawodu. Wierzę i każdego dnia doświadczam tego, iż Bydgoszcz to moje miasto, w którym z powodzeniem można realizować zawodowe pasje.
 
*
 
Bydgoszcz gospodarcza - pisze Edyta Wiwatowska Bydgoszcz gospodarcza - pisze Edyta Wiwatowska Reviewed by KochamBydgoszcz on 20 marca Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.