Nie taki straszny ten triathlon - piszą Aleksander Skorecki i Jakub Kubiński

Pamiętamy czasy, gdy triathlon mylił się większości z biathlonem - znajomi pytali, gdzie trenujemy strzelanie. Teraz triathlon jest modny, a udział w tegorocznej imprezie w Bydgoszczy zadeklarowało już ponad 3 tys. osób. Połowa z nich to debiutanci.

piszą Aleksander Skorecki i Jakub Kubiński*Przed nami trzecia edycja Enea Bydgoszcz Triathlon, zawodów w samym centrum miasta.
W lipcu ponad 3 tys. zawodników wystartuje w Bydgoszczy. I aż połowa z nich zrobi to po raz pierwszy.

Co sprawia, że coraz więcej osób mierzy się z tą dyscypliną? I czy start w triathlonie jest faktycznie dostępny i możliwy dla każdego?

W ciągu kilku ostatnich lat wiele się zmieniło w kwestii rozpoznawalności tej dyscypliny sportu i ilości osób startujących na zawodach.
Pamiętamy czasy, kiedy opowiadając znajomym o naszych treningach triathlonowych, słyszeliśmy pytania "a gdzie strzelasz i biegasz na nartach?".
Wszyscy mylili triathlon z biathlonem, często pojawiającym się w relacjach telewizji sportowych. Zmieniło się to od czasu, kiedy tak rozpoznawalni aktorzy jak Tomasz Karolak czy Maciej Stuhr "zaliczyli" swoje pierwsze starty i pojawili się w tym kontekście na czołówkach tabloidów. Triathlon zaczął przebijać się do powszechnej świadomości – można śmiało powiedzieć, że stał się modny.

W tej atmosferze zorganizowaliśmy pierwszą edycję Bydgoszcz Triathlon w 2015 roku. Od początku naszym założeniem było przygotowanie wydarzenia, w którym sami chcielibyśmy wystartować.
Z drugiej strony wiedzieliśmy, że aby wypełnić listy startowe, musimy zachęcić do startu przede wszystkim debiutantów, którzy dopiero myślą o swoich pierwszych zawodach.
Dlatego też, oprócz organizacji samych zawodów, przygotowaliśmy półroczny cykl bezpłatnych szkoleń, spotkań ze specjalistami i otwartych treningów. Na stronie wydarzenia pojawiły się darmowe plany treningowe dla zawodników o różnym poziomie wytrenowania.
Wszystko po to, aby przekazać jak najwięcej wiedzy i informacji, których sami szukaliśmy kiedyś godzinami.

Wróćmy do pytania: czy start w triathlonie jest dostępny dla każdego?
Jako organizatorzy dostajemy wiele takich pytań od osób zastanawiających się nad startem. Odpowiadamy, że jeżeli jesteś zdrowy, to na początek zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych spotkań treningowych.

I właśnie od tego się zazwyczaj zaczyna! Wiele osób uczestniczących w naszych warsztatach kiedyś trenowało którąś z trzech dyscyplin triathlonu. Połączenie pływania, jazdy na rowerze i biegania wydawało się dla nich interesującym sposobem na kontynuację swoich sportowych pasji. Takim osobom zdecydowanie łatwiej przygotować się do startu w swoim pierwszym triathlonie.
Na spotkaniach i treningach przygotowujących do zawodów uczymy, uświadamiamy jak skutecznie i bezpiecznie przygotować się do startu w Enea Bydgoszcz Triathlon. Z roku na rok liczba debiutantów startujących w imprezie utrzymuje się na podobnym poziomie ok. 50%. Ogromnie cieszy nas fakt, że zarażamy swoja pasją do triathlonu osoby, które jeszcze do niedawna prowadziły zupełnie odmienny tryb życia. Zadowolenie zawodników i emocje widoczne podczas zawodów dodają nam jeszcze więcej motywacji do działania!Z roku na rok zawody rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie. Gdy planowaliśmy pierwszą edycję zawodów, naszym marzeniem był wynik na poziomie 300 osób zapisanych na zawody. Szybko się jednak okazało, że musimy nieco zmienić nastawienie, bo faktycznie mieliśmy 300 zapisanych osób, ale w zaledwie 3 godziny od otwarcia zapisów! Ostatecznie w pierwszej edycji Enea Bydgoszcz Triathlon wystartowało blisko 1500 zawodników nie tylko z Polski, ale także z innych państw. Uhonorowaniem naszych starań było bez wątpienia przyznanie nieznanej wówczas imprezie debiutującej na triathlonowej mapie Polski, nagród dla Debiutu Roku oraz Najlepszej Imprezy Roku 2015.

Podczas drugiej edycji zawodów wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które miały za zdanie poprawić, jak się okazało, i tak już nie najgorszą jakość imprezy. Unikatowa infrastruktura sportowa w postaci kompleksu hal sportowo-widowiskowych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brda, dały nam możliwość zapewnienia zawodnikom standardu, jakiego próżno szukać na innych wydarzeniach tego typu. W roku 2016 zaufało nam blisko 2500 zawodników.

Obecnie pracujemy nad trzecią edycją zawodów Enea Bydgoszcz Triathlon. Limity miejsc ustalone na poziomie 3300 zawodników są już w 90% wypełnione. Nieustannie staramy się wprowadzać rozwiązania, które podniosą prestiż oraz uatrakcyjnią nasze wydarzenie. Każdorazowo staramy się zadbać nie tylko o zawodników biorących udział w zawodach, ale także o rodziny uczestników oraz kibiców, których nie brakuje na trasach zawodów. Food Truck Festiwal, Targi sportowe - Expo Enea Bydgoszcz Triathlon, zawody dla najmłodszych, specjalne punkty do kibicowania - te wszystkie atrakcje czekają na zawodników i kibiców podczas Enea Bydgoszcz Triathlon 8 i 9 lipca 2017.

Jeżeli zastanawiacie się nad startem w Enea Bydgoszcz Triathlon to radzimy się pospieszyć z decyzją, gdyż z dnia na dzień ubywa miejsc na listach startowych. Świetnym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z triathlonem może okazać się start w zespole sztafetowym, w którym jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie.

Rejestracja oraz wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na: www.BydgoszczTriathlon.pl
Zapowiedź Enea Bydgoszcz Triathlon: https://www.youtube.com/watch?v=982klduXSkQ

*


Nie taki straszny ten triathlon - piszą Aleksander Skorecki i Jakub Kubiński Nie taki straszny ten triathlon - piszą Aleksander Skorecki i Jakub Kubiński Reviewed by KochamBydgoszcz on 08 marca Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.