Taniec jest ważny, ale ludzie ważniejsi – o Beacie Rewolińskiej pisze Karolina Kopeć

40 lat temu jako mała dziewczynka przyszła do Pałacu Młodzieży na zajęcia z rytmiki. Dziś pod jej kierunkiem tańczy niemal setka dziewcząt w pięciu zespołach. Beata Rewolińska – legenda bydgoskiego tańca wciąż odnosi sukcesy ze swoimi podopiecznymi

pisze Karolina Kopeć*

Beata Rewolińska
Wszystko zaczęło się ponad 40 lat temu, kiedy powstał Pałac Młodzieży. Wówczas malutką dziewczynkę na zajęcia z rytmiki zapisali dziadkowie. Potem, kiedy podrosła, przeszła do grupy baletowej prowadzonej przez panią Krystynę Grzeszczak, w której spędziła kolejne 10 niezwykłych lat. I tak dziecięca pasja powoli przeradzała się w jej zawód.

Dziś jest to już 27 rok pracy zawodowej Beaty Rewolińskiej w Pałacu Młodzieży z cudownymi dzieciakami i młodzieżą. Mimo, iż zaczynała od tańca klasycznego, to jej wielką pasją jest taniec współczesny, który konsekwentnie rozwija i propaguje w naszym regionie. Nieustannie zaraża  pasją do tańca kolejne pokolenia utrzymując cały czas wysoki poziom  artystyczny swoich zespołów.
Fot. Beata Rewolińska

Każdy rok z tych dwudziestu siedmiu był rokiem olbrzymich sukcesów: wyjazdy na ogólnopolskie i międzynarodowe festiwale i konkursy kończyły się zawsze nagrodami. Każdy prowadzony przez nią zespół charakteryzował się oryginalnymi choreografiami, zapadającymi w pamięć jurorów i widzów.

Radość z tworzenia choreografii widać było w każdym kroku, w każdym geście. Choreografie zawsze były przepełnione emocjami, wrażliwością i niosły pewien przekaz. Zmuszały widza do refleksji, zadumy, ale także często bawiły i dawały dużo radości.

Fot. Piotr Szymczewski

Podobno podczas zajęć bardzo wymagająca i konsekwentna. Zwracająca uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Motywująca tancerzy i rozbudzająca w nich najgłębiej schowane pokłady talentu. A przy okazji bardzo kochająca swoich tancerzy, mająca z nimi przyjacielskie kontakty. Bo dobre relacje z tancerkami i ich rodzicami to dla niej podstawa. To punkt wyjścia do pracy artystycznej w zespole. Uwielbia tworzyć nowe choreografie. Nieustannie się dziwi kiedy to z powstałej w jej głowie myśli po upływie kilku miesięcy dochodzi do premiery. Najbardziej ceni sobie tworzenie z tancerzami. Często daje im możliwość współtworzenia i kreowania swoich ról. 

Dziś pod kierunkiem Beaty Rewolińskiej w Pałacu Młodzieży tańczy ponad osiemdziesiąt dziewcząt w pięciu zespołach. Cztery pracują pod nazwą Zespół Tańca Współczesnego BRAX a najstarsze tancerki tworzą Teatr Tańca ABRAX. Ostatnie 3 miesiące były kolejnym pasmem sukcesów jej zespołów. W marcu Grand Prix przywiozły z 8. Polsko -Niemieckiego Festiwalu Tańca w Żarach.

Potem najwyższe nagrody trafiły do nich na Ogólnopolskim  Festiwalu Tańca w Wolsztynie. Kolejne Grand Prix w maju przywiozły z III Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego we Włocławku. Kilka dni temu powróciły z XVII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca Muszelki Wigier z Suwałk skąd przywiozły także pierwsze miejsce.


Fot. Piotr Szymczewski

Ale nie samymi konkursami zespoły żyją. Często występują na różnorodnych imprezach sportowych, kulturalnych i charytatywnych w naszym mieście. Uświetniają koncerty galowe największych imprez organizowanych przez Pałac Młodzieży. Dodatkowo od kilku lat są zapraszane do Koncertów

Wspomnieniowych nagrywanych przez Telewizję Polską. Zespoły BRAX i ABRAX można oglądać w TVP 2, TVP Polonia, TVP Kultura i na dziecięcym kanale TVP ABC. Każdego roku jej zespoły współpracują z różnymi wokalistami, zespołami tanecznymi czy grupami teatralnymi biorąc udział w przeróżnych projektach artystycznych. Ostatnio ściśle współpracują z zespołem Żuki, który od ponad 30 lat śpiewa piosenki zespołu The Beatles a BRAX tanecznie ubarwia ich koncerty.

Za miesiąc Zespół Tańca Współczesnego BRAX i Teatr Tańca ABRAX wyruszają na kolejny XXIV Międzynarodowy Festiwal Tańca Przystań dla Tańca do Gorzowa, gdzie zaprezentują swoje choreografie wśród zespołów z Ukrainy, Białorusi, Bułgarii i Polski.


Beata Rewolińska – jej wielką pasją jest jej zawód. Od 27 lat nieprzerwanie kierownik                  i choreograf Zespołów Tańca Współczesnego BRAX i Teatru Tańca ABRAX w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Dyplomowany instruktor tańca o specjalności taniec współczesny. Ukończyła także kurs z reżyserii w teatrach tańca. Wielokrotna laureatka nagród indywidualnych dla najlepszego choreografa. Juror ogólnopolskich festiwali i reżyser widowisk artystycznych. Pomysłodawca i organizator cyklicznej bydgoskiej imprezy „Święto Tańca”. Prowadzone przez p. Beatę Rewolińską zespoły otrzymały ponad 250 najwyższych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach. Autorka wielu innowacyjnych działań. Choreograf 5 musicali polskich i 1 polsko-niemieckiego. Wraz z zespołem koncertuje w Polsce i za granicą. Uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodą Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Wyróżniona w konkursie „Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji 2016r.” przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Posiada również Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  Jej zespół aktualnie posiada zaszczytny tytuł Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej przyznawanej przez Prezydenta Miasta.


*

Taniec jest ważny, ale ludzie ważniejsi – o Beacie Rewolińskiej pisze Karolina Kopeć Taniec jest ważny, ale ludzie ważniejsi – o Beacie Rewolińskiej pisze Karolina Kopeć Reviewed by KochamBydgoszcz on 08 czerwca Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.